Wielkanoc wielka dla ludzi

← Wróć do Bloga

Wielkanoc wielka dla ludzi

Wielkanoc jest wielka dla ludzi, którzy ją obchodzą, a nie sama w sobie i bez względu na wszystko. To ludzie nadają jej znaczenie. To dla nich, z uwagi na ich potrzeby i oczekiwania, czas Świąt Wielkanocnych nabiera szczególnej wartości i staje się wyjątkowym przeżyciem.

Tradycja warta kultywowania - Święta Wielkanocne

Święta prawda bywa tak oczywista, że przechodzimy nad nią do porządku dziennego i tracimy z pola widzenia jej autentyczne, tj. oryginalne i jedyne w swoim rodzaju znaczenie. Co roku obchodzimy Wielkanoc - to święta prawda o Świętach Wielkanocnych. Ale to oznacza, że święta, które zwykliśmy odświętnie traktować i uroczyście obchodzić, są święte dla nas i z naszego powodu. Uświęcone tradycją nie byle jaką i cudzą, lecz naszą i w naszych oczach wartą kultywowania.

Organizacja świąt w Dworze Kolesin - misja tworzenia niezapomnianych chwil

Organizacja świąt w Dworze Kolesin - misja tworzenia niezapomnianych chwil

Podejmując się organizacji świąt u nas w Kolesinie, musimy być otwarci, wrażliwi i czuli na wartości, potrzeby i oczekiwania Gości, których zapraszamy do spędzenia świątecznego czasu w Dworze Kolesin. Naszą misją jest tworzenie miejsca, w którym ludzie poczują się na swoim miejscu. Otoczenia, w którym odnajdą się tak naturalnie i swobodnie, jakby byli u siebie. To wymaga od nas określonego podejścia do ludzi, opartego na zrozumieniu i wyrozumiałości, wyobraźni i empatii. Wielkanoc w Dworze Kolesin musi być wielka dla Gości, którzy zechcą ją u nas i z nami obchodzić.

Symbolika w służbie badań nad naturą człowieka - dlaczego Święta Wielkanocne sa takie ważne?

W naszym biznesie, który jest przede wszystkim dla ludzi, nic, co ludzkie, nie może być nam obce.

Na przykład badania antropologiczne i kulturowe potwierdzają, że człowiek istnieje w świecie jako istota, która dokonuje nieustannej refleksji nad własną naturą i próbuje zrozumieć samego siebie, poddając rozumowej interpretacji własną kondycję istnienia. Nie może jednak czynić tego w sposób bezpośredni, dlatego podejmuje drogę pośrednią, odwołując się do interpretacji wytworów ludzkiego ducha, korzystając z całego systemu znaków i symboli.

 W świetle badań doświadczanie świętości (sacrum) jest potrzebą ludzką. Potrzeba świętości zostaje zaś zaspokojona dopiero wtedy, gdy świętość jest kultywowana, podtrzymywana w rytuałach i symbolach.

 Co nam daje doświadczanie sacrum? Otóż obchodzenie świąt i pielęgnowanie świętości:

  • Þ   zaspokaja „głód ontologiczny”, czyli pragnienie „bycia”, ucieczki od przemijania, śmierci;
  • Þ    wyzwala od poczucia chaosu wszechświata, zaspokajając pragnienie porządku i harmonii;
  • Þ    odpowiada na pragnienie posiadania wzorców, autorytetów, czegoś, na czym można by się wzorować, żeby dobrze i słusznie żyć;
  • Þ    wyzwala optymizm, wiarę, że wszechświat, życie ludzkie i słuszne postępowanie (według wzorców) mają sens.

Mając powyższe na względzie, w kalendarzu wydarzeń i imprez w Dworze Kolesin nie może zabraknąć świąt, które wychodzą naprzeciw najbardziej ludzkim potrzebom, umożliwiając przeżycie świętości i doświadczenie sacrum. 

Komfortowy pobyt w Hotelu Kolesin - Wielkanoc w świetnym stylu

Pamiętając o powyższym warto zaznaczyć, że oferta świąteczna — opiewająca na komfortowy pobyt w Hotelu Kolesin, na korzystanie z Restauracji i Kuchni, serwującej posiłki i dania, które trafią w gusta Gości, obejmująca szereg sposobów na aktywne, zdrowe i atrakcyjne spędzenie czasu nad Jeziorem Wojnowskim - musi być na bieżąco z trendami i standardami, z duchem czasu.

Świat się zmienia, zmieniają się okoliczności przyrody, zachodzą zmiany w naszych preferencjach. Aby móc wyjść w stronę naszych Klientów z aktualną ofertą, śledzimy te zmiany, zapoznajemy się z nowymi trendami, uważnie słuchamy tego, co w trawie piszczy. 

Jak powinny wyglądać Święta Wielkanocne według badań CBOS?

Ważnym źródłem wiedzy na temat tego, jak Polacy obchodzą Wielkanoc - najważniejsze święto w katolickim roku liturgicznym - są sondaże Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS).

Z najświeższego badania CBOS-u z 2022 roku wynika kilka rzeczy, istotnych z punktu widzenia atrakcyjnej oferty na Święta Wielkanocne oraz na poprzedzający Wielkanoc czas Wielkiego Postu.

W tradycji chrześcijańskiej Wielki Post to czas pokuty i wyrzeczeń, który ma przygotować wiernych do świadomego przeżywania Świąt Wielkanocnych. Z deklaracji badanych wynika, że ponad połowa z nich (56%) przynajmniej częściowo ogranicza w tym okresie przyjemności, takie jak oglądanie telewizji, słuchanie muzyki rozrywkowej, chodzenie do kina lub na imprezy. To też najczęściej osoby wierzące, regularnie biorące udział w praktykach religijnych, z reguły starsze oraz mieszkające na wsi i w małych miejscowościach.Komfortowy pobyt w Hotelu Kolesin - Wielkanoc w świetnym stylu

Na pytanie, czym są dla nich Święta Wielkanocne, dwie trzecie badanych (68%) odpowiada, że świętem rodzinnym.  W drugim rzędzie (dla 44% ankietowanych, w większości kobiet) Wielkanoc oznacza przeżycie religijne, zaraz po tym miłą tradycję (38%), dalej wypoczynek i przerwę od pracy (16%) oraz okazję do spotkania się z przyjaciółmi (8%). Dla niektórych i w mniejszości Wielkanoc wiąże się z kłopotem i wysiłkiem związanym ze świątecznymi przygotowaniami lub okazją do jedzenia i picia (tu i tu mowa o 3% badanych).

Z badań opinii społecznej wynika, że wyraźne zmiany zaszły w obrębie praktyk wielkopostnych i wielkanocnych. Te same praktyki są coraz rzadziej praktykowane. Wciąż najwięcej osób pości w Wielki Piątek (75%), przystępuje do spowiedzi i posypuje głowę popiołem w Środę Popielcową (tu i tu 54%). Polacy dość licznie (48% badanych) biorą udział w obchodach Triduum Paschalnego, w rekolekcjach wielkopostnych, nabożeństwie drogi krzyżowej lub gorzkich żalów (43%) i rezurekcji (39%). Znacząco wzrósł natomiast odsetek osób, które nie przestrzegają ani jednej z powyższych praktyk. Deklaruje to niemal co piąty badany (19% respondentów).

Z tego też wynika, że oferta świąteczna powinna być skierowana do rodzin, a mniej do wierzących i wyznawców religii katolickiej.

Polskie rodziny przestrzegają wszakże określonych zwyczajów wielkanocnych. Zdecydowana ich większość dzieli się z bliskimi jajkiem (90%), święci pokarmy w Wielką Sobotę (88%), wypieka tradycyjne wielkanocne ciasta, takie jak mazurki (72%), maluje pisanki (69%), obchodzi śmigusa-dyngusa w lany poniedziałek (67%).

Dwór Kolesin - miejsce wspaniałego odpoczynku podczas Świąt Wielkanocnych

Obyczaje te powinny znaleźć swe odzwierciedlenie w wielkanocnej ofercie. I też znajdują, decydując o kształcie i treści tak zwanych pakietów w Dworze Kolesin. Pakiety Hotelowe na Wielkanoc 2024 odpowiadają na potrzeby Klientów, pozostają w zgodzie z indywidualnymi preferencjami naszych Gości, spełniają ich konkretne i aktualne oczekiwania. 

Nie musicie wierzyć nam na słowo. Przekonajcie się sami. Zapoznajcie się ze szczegółową ofertą wielkanocną, którą znajdziecie tutaj: Pakiet Wielkanoc 2024. Serdecznie Was zapraszamy na Wielkanoc do Nas, do Dworu Kolesin. 

← Wróć do Bloga
newsletter