Lubuskie pierwszej wody, czyli atrakcje turystyczne Pojezierza Lubuskiego

← Wróć do Bloga

Lubuskie pierwszej wody, czyli atrakcje turystyczne Pojezierza Lubuskiego

Jeśli ktoś szuka regionu bogatego w atrakcje turystyczne, polecamy wziąć pod uwagę województwo lubuskie. To właśnie tutaj bije serce polskiego winiarstwa i tu można przeżyć niezapomniane kulturalne doświadczenia podczas Winobrania w Zielonej Górze, tu znajduje się Park Narodowy Ujście Warty, będący ostoją rzadkich ptaków, tu można odwiedzić słynną zielonogórską palmiarnię czy pałac w Żarach. Nie sposób za jednym zamachem opisać całego bogactwa ziemi lubuskiej. Dlatego skoncentrujemy się teraz na pięknych jeziorach regionu, a do win, kulinariów i historycznych zabytków sięgniemy przy innej okazji.

Atrakcje turystyczne Pojezierza Lubuskiego

Województwo lubuskie – atrakcje turystyczne

Ale zanim o wodzie w Lubuskiem, jeszcze kilka słów o atrakcyjnej lubuskiej ziemi. Chociaż odwiedzając Świebodzin z jego mierzącą 36 metrów figurą Jezusa Chrystusa, już można by poczuć się jak w Rio de Janeiro, jest to dopiero początek lubuskich atrakcji. Na terenie województwa lubuskiego atrakcję turystyczną dla piechurów i rowerzystów stanowić może aż 58 szlaków PTTK o łącznej długości niemalże 2000 km. Sygnaturą województwa lubuskiego jest też produkcja win, którą to tradycją region szczyci się od XII stulecia. Jedną z popularnych atrakcji turystycznych jest zwiedzanie winnic. Obok tego koniecznie wymienić trzeba smaczną i ciekawą kuchnię regionu, no bo gdzie indziej w Polsce serwuje się gołąbki zawijane w liściach winogron?

Atrakcyjne jeziorow lubuskim i koło wielkopolskiego - noclegi nad jeziorami w lubuskimZainteresowanych historią zaprosić można do podziwiania zbudowanych w XIV i XV wieku drewnianych kościołów w Klępsku, Kosieczynie i Chlastawie. Miłośnikom średniowiecza można polecić również odwiedziny we wzniesionym w XIV wieku zamku w Międzyrzeczu. Zaś ci, którzy chętnie wgłębiają się w historię najnowszą, powinni zobaczyć Międzyrzecki Rejon Umocniony, tj. stworzone przez Niemców w latach 30-tych ubiegłego wieku fortyfikacje przeznaczone do obrony wschodniej granicy III Rzeszy. Liczące ponad 30 km długości podziemne korytarze łączące schrony i bunkry cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem turystów.

Jeziora Pojezierza Lubuskiego – atrakcja turystyczna dla każdego

Województwo lubuskie zwane jest niekiedy „drugimi Mazurami”, gdyż na terenie rozciągającego się po obu stronach Odry pojezierza naliczyć można ponad 500 jezior. W większości są to jeziora rynnowe, tj. jeziora wypełniające rynny polodowcowe, o podłużnym kształcie i zazwyczaj stromych, porośniętych drzewami brzegach. Pod względem wielkości największymi jeziorami regionu są Błędno o powierzchni 745 ha i Niesłysz zajmujący 500 ha. Wspomnieć też warto o jeziorze Ciecz, które w najgłębszym miejscu mierzy blisko 60 metrów, plasując się w ten sposób w pierwszej dziesiątce najgłębszych jezior w Polsce.

Z kolei naszemu sercu najbliższe jest Jezioro Wojnowskie. Pisaliśmy już o nim przy okazji wpisu „Gdzie warto pojechać nad jezioro w Polsce?„, ale skoro mowa o Pojezierzu Lubuskim, trzeba o nim chociaż krótko wspomnieć. Jezioro zawdzięcza swą nazwę miejscowości Wojnowo, niegdysiejszej wsi rybackiej, ale nie jest to jedyna miejscowość nadbrzeżna. Nad Jeziorem Wojnowskim położone są również trzy inne wsie – Stare i Nowe Kramsko oraz Kolesin.

Nocleg nad jeziorem na Pojezierzu Lubuskim

Nie trzeba nikomu zachwalać uroków nocowania nad jeziorem. Na Pojezierzu Lubuskim nocleg nad jeziorem można zorganizować na wiele sposobów. Zanotować warto adresy kempingów, gdzie właściciele zaparkują nawet najbardziej okazałe kampery. Miejsca takie znajdują się m.in. nad jeziorami Lgińsko, Witnica, Ciecz, Niesłysz, Błędno, Ostrowskie i Reczynek, no i oczywiście u nas nad Jeziorem Wojnowskim. Rzecz jasna w grę wchodzą także tradycyjne, ale znacznie bardziej komfortowe niż kiedyś, pola namiotowe. One też są do dyspozycji miłośników lubuskiej wody, położone zazwyczaj w bezpośredniej bliskości do jeziora.

Nocleg nad jeziorem na Pojezierzu Lubuskim

Atrakcja turystyczna – noclegi nad jeziorami w lubuskim

Mamy to szczęście, że Dwór Kolesin to hotel nad jeziorem! Jego budynki dzieli od brzegu jeziora raptem kilkadziesiąt metrów. Jezioro podziwiać można z tarasu naszej restauracji, ale zdecydowanie lepiej przespacerować się po parku, który wprost prowadzi do jego brzegu, skąd tylko podziwiać piękny widok, stając na jednym z rozłożystych pomostów.

Dwór Kolesin to dobry wybór, jeśli chodzi o zwiedzanie Pojezierza Lubuskiego i nocleg nad jeziorem. Można tu skusić się na EKO SPA nad jeziorem i relaksować się w pięknych okolicznościach przyrody o każdej porze roku! Bliskość jeziora jest atutem, gdyż w kilka chwil, wczesnym rankiem czy późnym wieczorem, można znaleźć się nad jego brzegiem. Jezioro Wojnowskie jest czyste, więc nie trzeba powstrzymywać się przed skokiem do wody. A już na pewno warto wybrać się na rejs kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką, które chętnie wypożyczymy naszym gościom.

Jezioro jest piękne o każdej porze. Jesienią kusi biegaczy. Zimą, nierzadko skute lodem, jest gratką dla morsów i łyżwiarzy, a coraz częściej amatorów wędkowania w przeręblu. A jak znudzi się Wojnowskie, w co szczerze wątpimy, to chętnych podwieziemy na zwiedzanie jezior w bliższej i niewiele dalszej okolicy.

← Wróć do Bloga
newsletter