Winobranie 2024 w Zielonej Górze - noclegi, hotel, wypoczynek

← Wróć do Bloga

Winobranie 2024 w Zielonej Górze - noclegi, hotel, wypoczynek

W całej Polsce jest ponad 500 winnic. Co nie jest bez znaczenia, często otwierają się one na turystów. Obecnie w wielu winnicach można już nie tylko degustować trunki i zwiedzać pomieszczenia przetwórni, ale nawet brać udział w zbiorach winorośli. To dodatkowa atrakcja dla turystów, którzy zdecydowali się na odwiedzenie winnicy. Oczywiście jest to możliwe w określonych miesiącach w roku – wrześniu i październiku. Jednak nigdy nie kończy się na zbiorach winorośli. Turyści mogą liczyć też na inne, bardzo liczne atrakcje. Postanowiliśmy przyjrzeć się winobraniu w Zielonej Górze, która przez wielu jest określana mianem stolicy polskiego wina.

Winobranie w Zielonej Górze

Czym jest winobranie i co oferują winnice w Zielonej Górze?

Jeżeli chcesz przeżyć winobranie, najpierw musisz znaleźć winnicę, która daje taką możliwość. Możesz w tym celu skorzystać z serwisu winogrodnicy.pl, gdzie znajduje się mapa winnic. Lubuskie – obok Małopolski i Podkarpacia – to jeden z regionów, gdzie takich miejsc jest najwięcej. Szczególnie należy wskazać na okolice miasta, jakim jest Zielona Góra. Zwiedzanie winnicy jest możliwe niemal o każdej porze roku. Jeżeli jednak chcesz przeżyć winobranie, zalecamy wizytę w winnicy we wrześniu lub październiku.

Zbiór winogron to jeden z najważniejszych etapów produkcji wina. To moment, który jest szczególnie celebrowany. Doskonałym tego przykładem jest coroczne święto winobrania w Zielonej Górze. Uroczystości związane z winobraniem w 2024 roku odbędą się w dniach od 7 do 15 września. Jeżeli masz zaplanowane w tym czasie zwiedzanie winnic w lubuskim, obowiązkowo musisz pojawić się w Zielonej Górze.

Tak świętuje winobranie 2024 Zielona Góra – koncerty, zawody, zabawy, jarmark winobraniowy

Zwiedzanie winnic w Zielonej Górze i okolicach jest coraz popularniejsze. Przetwórnie bardzo często są otwarte na turystów. Winnice z agroturystyką to ciekawe miejsce na spędzenie wolnego czasu, z dala od głośnych miast. Winnice, również dlatego, że wymagają dużych parceli, zazwyczaj położone są bowiem na uboczu, gdzie powietrze jest znacznie czystsze, a czas płynie wolniej.

Jednak w pierwszej połowie września, turyści odwiedzający winnice w lubuskim, koniecznie muszą pojawić się Zielonej Górze. W tym czasie w stolicy województwa odbywa się święto winobrania. To największe święto wina w Polsce. Na kilka dni władzę nad miastem przejmuje bóg wina – Bachus. Przez kilka dni w Zielonej Górze odbywają się liczne biesiady, koncerty, zabawy plenerowe, zawody sportowe, jarmarki oraz inne wydarzenia kulturalne i imprezy. Jak możesz się przekonać, gwiazdy winobranie również przyciąga do stolicy województwa lubuskiego. Zobaczysz znane osobistości na scenie podczas koncertów, ale jest bardzo prawdopodobne, że również na ulicach Zielonej Góry, kiedy będą przechadzać się uliczkami miasta.

Szczegółowy program winobrania w Zielonej Górze jest różny w zależności od edycji. Na pewno jego nieodłącznym i stałym elementem jest Festiwal Kultury Winiarskiej – Winobusy. To specjalny autobus, którym możesz pojechać do jednej z winnic położonych w okolicach Zielonej Góry, gdzie posmakujesz trunku, poznasz tajniki pracy winemakera, zwiedzisz pomieszczenia przetwórni, czy weźmiesz udział w zbiorze winogron. Tradycją święta w Zielonej Górze jest też korowód winobraniowy, który podsumowuje całe wydarzenie.

Przyjeżdżaj na winobranie do Zielonej Góry w 2024 roku. Przekonaj się, że warto!

Jak pokazuje Zielona Góra, winobranie może być naprawdę ciekawe. Oczywiście samo zbieranie winogron jest ciężką pracą, ale przecież turyści nie myślą o tym, żeby przez kilka dni od rana do wieczora wycinać kiście tych owoców i wrzucać je do skrzynek. Nie trzeba nawet dbać o specjalny ubiór. Przede wszystkim ma to być bowiem atrakcja turystyczna.

Dlatego podczas winobrania w winnicy panuje świetna atmosfera. To szansa na nawiązanie znajomości i naukę nowych umiejętności (np. ścinanie kiści winogron, ugniatanie owoców, pomiar dojrzałości owoców refraktometrem). Pośród atrakcji, jakie czekają podczas winobrania, wymienić można m.in.:

  • jazdę wzdłuż rzędów winorośli na przyczepie traktora;
  • kosztowanie lokalnych trunków, wypieków i innych produktów (np. sery, miody, miody pitne);
  • zwiedzanie winnicy;
  • zwiedzanie muzeum wina;
  • uczestnictwo procesie tworzenia wina;
  • szkolenie poświęcone polskim winom;
  • nauka otwierania wina szablą (tzw. sztuka sabrage) i wiele więcej.

Program winobrania jest różny w zależności od winnicy, ale nigdy nie kończy się na samym ścinaniu kiści winogron. Wręcz przeciwnie – atrakcji jest co niemiara. Natomiast koniec wydarzenia zwykle wieńczy biesiada przy ognisku oraz – a jakże – winie, często w rytmie muzyki zaproszonych gości.

Winobranie w Zielonej Górze w winnicy – noclegi w Hotelu Dwór Kolesin

Czym jest winobranie i co oferują winnice w Zielonej Górze?Jako że pasjonatów win z roku na rok szybko przybywa, a coraz częściej miłośnicy tego rodzaju trunków chcą poznać tajniki produkcji wina, winnice chętnie otwierają się na turystów. Jak zauważyliśmy wyżej, wiele z nich daje możliwość zobaczenia na własne oczy, jak produkuje się wino od kuchni. Dzięki temu, żeby zwiedzić winnicę, nie musisz już udawać się do Włoch czy Francji.

Święto Wina Zielona Góra - zwiedzanie winnic

Zdarza się nawet, że podczas święta wina w Zielonej Górze możliwe jest zwiedzanie winnicy z noclegiem. Jednak wciąż wiele winnic nie daje takiej możliwości. Poza tym nie wszystkim turystom odpowiadają warunki, jakie panują w takim miejscu. Jeżeli chcesz zwiedzać winnice w okolicy Zielonej Góry, nocleg możesz zarezerwować w Hotelu Dwór Kolesin. Nasz hotel nad jeziorem jest położony zaledwie 30 km od Zielonej Góry. Co więcej, przygotowaliśmy nawet swoim gościom specjalne pakiety hotelowe z wycieczką do winnicy. Oferujemy trzy warianty do wyboru, tj.:

Przekonaj się, że taki pakiet to doskonały sposób na spędzenie kilku dni z dala od miejskiego zgiełku. Wycieczka do winnicy połączona ze zwiedzaniem i degustacją win to tylko jeden z punktów przygotowanego programu. Możesz też liczyć na inne atrakcje, a to wszystko w iście królewskich, komfortowych warunkach wypoczynku tuż nad Jeziorem Wojnowskim. Sprawdź jak przyjemnie odpocząć w Eko SPA, a także przekonaj się czym jest nasza Pasja Smaku.

← Wróć do Bloga
newsletter