Winnice w Polsce - mapa, historia, zwiedzanie

← Wróć do Bloga

Winnice w Polsce - mapa, historia, zwiedzanie

Co w pełni zrozumiałe, winnice kojarzą nam się w pierwszej kolejności z Francją. Jednak winnice w Polsce również są obecne. Baa, jest ich w naszym kraju znacznie więcej, niż się większości wydaje. Jeżeli przyjrzeć się mapie winnic w Polsce, okazuje się, że nad Wisłą jest ponad 500 takich miejsc. Szczególnie urodzajne pod tym względem są Podkarpacie i Małopolska. Liczne winnice znajdują się też na ziemi lubuskiej, ponieważ w okolicy Zielonej Góry jest ponad 50 różnych winnic.

Winnice w Polsce - mapa, historia, zwiedzanie

Ile jest winnic w Polsce?

Historia winnic w Polsce jest bardzo długa i bogata. Tradycja produkcji wina w naszym kraju liczy sobie bowiem 1000 lat. Szczególnie warto zwrócić tutaj uwagę na południe Polski. Pierwszym regionem winiarskim były okolice Krakowa, gdzie wina wytwarzano już w X wieku. Dziś winnice w Polsce również są coraz liczniejsze.

Jeżeli zajrzeć w statystyki, obecnie w naszym kraju jest blisko 550 winnic, a z każdym rokiem powstają kolejne. Niewątpliwie pomogła w tym tzw. ustawa winiarska (ustawa o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina). Dzięki zmianom prawnym winiarz produkujący do 1000 hektolitrów wina rocznie nie musi starać się o wpis prowadzony przez Ministra Rolnictwa. Wystarczy rokroczna rejestracja w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Sama sprzedaż wina w miejscu produkcji jest natomiast możliwa bez potrzeby starania się o zezwolenie na obrót alkoholem. Wprawdzie mały winiarz musi zgłosić do urzędu celnego zamiar butelkowania wina, ale nie ma konieczności nawet rejestracji działalności.

Największa winnica w Polsce to Turnau, która składa się z dwóch parceli liczących w sumie 34 hektarów. Winnica położona jest we wsi Baniewice w województwie zachodniopomorskim.

Winnice w Polsce – mapa

Liczba winnic w Polsce jest na bieżąco aktualizowana. Jeżeli chcesz znaleźć winnice w okolicy swojego miejsca zamieszkania czy wypoczynku, możesz posłużyć się serwisem winogrodnicy.pl. Jak się przekonasz, najwięcej winnic jest w okolicy Krakowa i Rzeszowa. Bardzo dobrze pod tym względem wypada również województwo lubuskie.

Mapa winnic wskazuje, że w województwie lubuskim najwięcej takich miejsc jest w okolicach miasta Zielona Góra. Agroturystyka i winnice to coraz częściej spotykane połączenie w tym regionie. Bardzo szybko rozwija się także enoturystyka. Jako że winnice w Polsce są coraz liczniejsze i przyciągają one turystów, rozwój enoturystyki jest uzasadniony.

Winnice w Polsce – agroturystyka i enoturystyka

Winnice w Polsce – agroturystyka i enoturystykaWypoczynek w warunkach zbliżonych do wiejskich, czyli agroturystyka, cieszy się w naszym kraju dużą popularnością. Taką formę wypoczynku cenią sobie zwłaszcza mieszkańcy dużych miast. Skorzystały na tym również winnice. Coraz częściej w ich ofercie znaleźć można już nie tylko degustację, ale zwiedzanie winnicy z noclegiem.

To ciekawa forma spędzania wolnego czasu, na przykład weekendu dla turystów, których interesuje historia winiarstwa, ale też cały proces obróbki surowców i tworzenia wina od podstaw. Oczywiście nie może obejść się bez kieliszka czy lampki wyśmienitego trunku.

Popularność tej formy aktywności jest tak duża, że ma nawet swoją własną nazwę. Jest to enoturystyka. Przez ten termin należy rozumieć wszelkie formy aktywności turystycznej związane z czynnikiem winiarskim (m.in. zwiedzanie winnicy, degustacja, zakup wina).

Winnice w Polsce z noclegiem – gdzie ich szukać?

Enoturystyka jest coraz prężniej rozwijającą się dziedziną turystyki. W związku z tym winnice w Polsce chętnie otwierają się na turystów. Jest to poboczny profil ich działalności. Turysta może liczyć na wiele atrakcji, dla winnicy jest to natomiast kolejny kanał marketingowy na dotarcie do klienta. Winnice otwarte do zwiedzania przez turystów, a nawet oferujące nocleg, znajdują się w każdym regionie naszego kraju od morza aż po góry. Dobrym tego przykładem są m.in.:

 • Winnica Turnau,
 • Winnica Jaworek,
 • Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort,
 • Stara Winna Góra,
 • Winnica Dwie Granice,
 • Winnica Sandomierska,
 • Winnica Golesz,
 • Sztukówka,
 • Winnica Zamkowa,
 • Winnica Widokowa.

Winnice w Polsce do zwiedzania – na jakie atrakcje mogą liczyć turyści?

Polskie winnice do zwiedzania są coraz liczniejsze. Wycieczki do winnicy są organizowane na dwa sposoby, tj.:

 • indywidualnie (możliwe atrakcje to m.in. spacer między krzewami winnymi, poznanie ciekawostek o uprawie winorośli, zwiedzanie pomieszczeń przetwórni, degustacja trunków);
 • grupowo (możliwe atrakcje to m.in. ogniska, kuligi i biesiady przy winie, zbiory winorośli, uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach, poznawanie regionalnej kultury, kuchni i zwyczajów).

Enoturystyka wciąż się rozwija, a więc i winnice w Polsce są coraz szerzej otwarte na turystów. Żeby z takiej wycieczki móc czerpać garściami, musisz ją sobie właściwie zaplanować.

Winnice w Zielonej Górze – Lubuski Szlak Wina i Miodu

Weekend w polskiej winnicy z pakietem Hotelu Dwór KolesinJeżeli mieszkasz w województwie lubuskim lub wypoczywasz w tym regionie jako turysta, zwiedzanie winnic w Zielonej Górze z noclegiem również jest możliwe. W okolicy stolicy województwa lubuskiego znajduje się ponad 50 winnic. Z kolei sama Zielona Góra – może nieco na wyrost – jest uznawana za stolicę polskiego wina. Region słynie z winiarskich tradycji, a duża liczba winnic zlokalizowanych na tym obszarze poskutkowała utworzeniem w 2007 roku Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu.

Tym wyjątkowym szlakiem turystycznym zarządza jego inicjator – Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie, a cała trasa obejmuje nawet winnice położone w województwach dolnośląskim, wielkopolskim czy zachodniopomorskim. Dzięki temu jest możliwe sprawne zwiedzanie winnic w lubuskim i nie tylko.

Weekend w polskiej winnicy z pakietem Hotelu Dwór Kolesin

Jeżeli chcesz poznać winiarskie tradycje, dowiedzieć się, jak powstaje wino, a nawet wziąć udział w winobraniu – zapraszamy do skorzystania z pakietów Hotelu Dwór Kolesin. Nasz hotel jest położony w pobliżu wielu lokalnych winnic zlokalizowanych w województwie lubuskim. Widząc, jak dużym cieszą się one zainteresowaniem naszych gości, postanowiliśmy stworzyć specjalne pakiety z wycieczkami do winnic i innymi atrakcjami, w tym – a jakże – degustacją dobrego wina z najlepszych polskich winnic. Chcąc wyjść ku oczekiwaniom wszystkich gości, którzy planują krótsze i dłuższe urlopy, przygotowaliśmy trzy pakiety, tj.:

Zapraszamy do zapoznania się z programem wycieczek i wyboru optymalnego wariantu. Wiedząc, jaką satysfakcję sprawiają wizyty w lubuskich winnicach naszym gościom, jesteśmy pewni, że w swoich wspomnieniach długo będziecie wracać do tej wycieczki.

← Wróć do Bloga
newsletter